TZ: Světový (tý)den potravin: Zdravé a férové hostiny na školách

TZ: Světový (tý)den potravin: Zdravé a férové hostiny na školách

15. 10. 2019

PRAHA, 14. října 2019 - Zdravé a férové hostiny či výukové lekce čekají žáky i studenty několika pražských základních a středních škol. I letos tak s nimi Ekumenická akademie oslaví Světový den potravin (16. říjen). Ve skutečnosti se oslava protáhne na týden, během něhož se na školách osvětové akce uskuteční. Hlavním tématem bude podpora drobných producentů zdravých a udržitelných potravin.

Ve spolupráci s kampaní Česko proti chudobě a nerovnostem připravila Ekumenická akademie metodické materiály k výukové lekci Hrdinové země s použitím edukačního videa Organic Farmers, Our Everyday Superheroes.

Akce se konají v rámci kampaně Pěstuj planetu (pestujplanetu.cz). Ta ukazuje 5 jednoduchých kroků, jak jíst zdravě a udržitelně. Jejím mottem je: „co je dobré pro planetu, je dobré i pro nás a naše zdraví.“

Oslavy mají žáky a studenty motivovat k zájmu o původ potravin a globální souvislosti potravinového trhu. Zdravá a férová hostina bude v tomto týdnu čekat například na žáky ZŠ a MŠ Tyršova Praha 5 – Jinonice, kde také proběhne výuková lekce, taktéž žáky ZŠ ve Vratislavově na Praze 2, či studenty gymnázia v Litoměřické ulici v Praze 9 nebo Karlínské obchodní akademie a VOŠE. 

Cílem Světového dne potravin, který na 16. října vyhlásila Organizace pro výživu a zemědělství OSN, je upozornit na nerovnoměrnou distribuci potravin, která je v posledních letech ještě více prohlubována klimatickou změnou. Lidé v rozvojových zemích mají potravin nedostatek, zatímco bohaté země potravinami plýtvají.

„Podporou drobných pěstitelů potravin pomáháme 1,5 miliardám lidí, kteří hospodaří na malých farmách po celém světě. Pouze zlomek peněz, které utratíme za potraviny, se totiž dostane skutečně k těm, kteří potraviny pěstují. Místo toho můžou skončit u někoho jiného, kdo je zapojený do dodavatelského řetězce – u maloobchodního prodejce, velkovýrobce, překupníka nebo spekulanta. Změnit to můžeme výběrem produktů a značek, které zaručují, že je spolupráce s drobnými zemědělci spravedlivá,“ uvedla projektová koordinátorka kampaně Pěstuj planetu Petra Mílková.

Kontakt: Petra Mílková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 737 266 685


e-max.it: your social media marketing partner