Světový den potravin na školách už příští týden!

Světový den potravin na školách už příští týden!

9. 10. 2020

Osvětová kampaň ke Světovému dni potravin se i letos ve školách protáhne na celý příští týden. Zapojilo se do něj několik pražských středních i základních škol. Tentokrát je tématem sezónní produkce potravin a férový obchod.


Světový den potravin (někdy uváděný jako světový den výživy) najdete v kalendářích 16. října. I letos se ale budou osvětové aktivity konat prakticky celý týden. Zapojené školy obdržely metodické materiály.

 

Aktivity mají žáky a studenty motivovat k zájmu o původ potravin a globální souvislosti potravinového trhu. „Konají se v rámci kampaně Pěstuj planetu. Ta ukazuje pět jednoduchých kroků, jak jíst zdravě a udržitelně. Jejím mottem je: co je dobré pro planetu, je dobré i pro nás a naše zdraví,“ uvedla koordinátorka projektu Petra Mílková.

Připravenou výukovou lekci od Ekumenické akademie pro 2. stupeň ZŠ a SŠ se chytají využít například na ZŠ Jana Wericha na Praze 6, stejně tak na Základní škola v Praze 10 či na gymnáziu v Praha 9.
„U nás bude vzhledem k nařízení vlády probíhat distanční výuka, nicméně s materiály se pokusíme i tak pracovat. A letáky budou na studenty čekat ve škole, například na nástěnkách,“ uvedla Ivana Koppová z SOU Gastronomie na Praze 10.

Osvěta ale nebude probíhat jen v Praze. Ke kampani se přihlásila také ZŠ Maleč (kraj Vysočina). „Dětem nabídneme fairtradeové sladkosti, čokolády i lízátka, a oběd budou mít s využitím sezónních potravin, například dýňovou polévku. S ohledem na nařízení vlády samozřejmě ale budeme vypustit aktivity, při nichž by se shlukovaly,“ popsala tamní učitelka Jitka Rutschová.

Cílem Světového dne potravin, který na 16. října vyhlásila Organizace pro výživu a zemědělství OSN, je upozornit na nerovnoměrnou distribuci potravin, která je v posledních letech ještě více prohlubována klimatickou změnou. Lidé v rozvojových zemích mají potravin nedostatek, zatímco bohaté země potravinami plýtvají.

Kontakt: Petra Mílková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 737 266 685


e-max.it: your social media marketing partner